Zarobki w branży IT są wręcz legendarne. Mało kto może liczyć na takie wynagrodzenia, jak programiści. Tego typu firmy raczej nie kojarzą się nam z zatrudnianiem humanistów. Okazuje się jednak, że oni również mogą znaleźć pracę w IT. Tłumaczymy, co robi UX Writer.
Pamiętajmy, że każdy wytwór pracy informatyków, czy jest to aplikacja, czy program do obróbki grafiki, ma swoja warstwę językową. Inaczej jego obsługa byłaby niemożliwa. Właśnie to sprawia, że pracę w tej branży mogą dostać również humaniści.
Po co komu UX Writerzy?
Na początek może zastanówmy się, jak wyglądałby świat bez UX Writerów. Chyba wszyscy znamy to uczucie. Otwieramy jakiś program albo aplikację, a nazwy przycisków i komunikaty są dla nas czarną magią. Nie wiemy jak się po niej poruszać. Do wszystkiego musimy używać instrukcji.
Weźmy inny przykład. Otwieramy nawet dość skomplikowany program po raz pierwszy, ale od razu wiemy, jak go obsługiwać. Poruszamy się po nim wręcz automatycznie i prawie nigdy nie musimy korzystać z instrukcji obsługi. Celem pracy UX Writerów jest właśnie to, aby wyglądało to tak, jak w tym drugim przypadku.
To proste?
Załóżmy, że wchodzisz na jakąś stronę. Niech będą to np. nowe kasyna. Zwykle wydaje ci się, że tworzenie nazw przycisków i komunikatów jest bardzo proste. Okazuje się jednak, że nad tym, abyś tak myślał, pracuje cały sztab ludzi. Twórcy profesjonalnych stron internetowych czy aplikacji dokładnie badają, jak użytkownicy reagują na jakąś treść. Do tego każdy ważny gracz chce być oryginalny i nie kopiować poprzedników.
Dlatego właśnie liczy się każde słowo i każdy obrazek. To oczywiście tylko część pracy UX Writera, bo generalnie zajmuje się on tworzeniem różnych treści.
Kto może zostać UX Writerem?
UX Writerem może zostać praktycznie każdy, kto ma talent i wyczucie językowe. Chodzi o wymyślanie powszechnie zrozumiałych tekstów. Nie trzeba w tym celu kończyć polonistyki, chociaż może być to bardzo pomocne. Dla większości pracodawców ważniejsze jest doświadczenie. Jak je zdobyć?
Otóż UX Writerami mogą zostać np. copywriterzy. Pomocne może być też odbycie różnych kursów czy zdobycie certyfikatów. W końcu nie każdy potrafi napisać np. regulamin. Pamiętajmy, że dziedzina ta dopiero się rozwija, szczególnie w Polsce. Można zatem oczekiwać, że zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie rosło. Nawet strona publikująca memy musi mieć jasną i czytelną warstwę językową.
Pamiętajmy, że jest to zawód stosunkowo nowy. Do tego na zatrudnienie UX Writera zwykle pozwalają sobie tylko największe firmy. Właśnie dlatego ogłoszeń jest tak mało, a dużo chętnych. Z tego powodu raczej trudno zdobyć tę pracę bez doświadczenia. Nie wystarczy tu tylko tworzenie śmiesznych obrazków z podpisami, chociaż kto wie, może to zostać uznane za plus.
Ile zarabiają UX Writerzy?
Jako że UX Writerzy zwykle pracują w branży IT mogą liczyć na dużo wyższe zarobki niż średnia krajowa. Mediana zarobków UX Writerów to ok. 7400 zł brutto. Część z nich może jednak liczyć na dużo więcej. Szczególnie jeśli współpracuje się z zagraniczną firmą, co umożliwia praca zdalna.
Pamiętajmy, że UX Writerzy mówiący po polsku są potrzebni nie tylko w Polsce. Większość firm swoje centrale ma za granicą, często chce mieć przedstawicieli tego zawodu przy sobie. Dlatego właśnie Polaków firmy mogą zatrudniać również na zachodzie Europy, czy czasem nawet w samej Dolinie Krzemowej. W takim przypadku można liczyć oczywiście na dużo większe zarobki. Szczególnie, że, jeśli mamy szczęście, może zdarzyć się tak, że będziemy zarabiać za granicą, a mieszkać i pracować zdalnie w Polsce.