Sztuczna inteligencja i dane biometryczne: Spersonalizowane rekomendacje dla graczy

Szeroko pojęty świat gamingu, który obejmuje różnego rodzaju gry, od gier konsolowych i komputerowych, przez gry hazardowe, aż po gry mobilne, rozwija się w niesamowitym tempie. To sprawia, że oczekiwania graczy są z roku na rok coraz większe, a to rodzi potrzebę odnajdywania nowych rozwiązań, dzięki którym będzie można nie tylko sprostać ich wysokim wymaganiom, ale także skutecznie zatrzymać ich na dłużej i bardziej zaangażować ich w rozgrywkę.

Jednym z najnowszych i najskuteczniejszych rozwiązań w tym zakresie jest zapewnienie graczom głęboko spersonalizowanych doświadczeń i tworzenie środowiska gry dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Aby ulepszyć doświadczenia graczy i zapewnić im spersonalizowany gameplay, wykorzystuje się narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Algorytmy AI są stosowana w tym celu w wielu różnych obszarach gamingu, między innymi w branży iGaming, gdzie na przykład w kod promocyjny Ice Casino jest tworzony w oparciu sztuczną inteligencję i może mieć różne formy, w zależności od obecnych preferencji użytkowników serwisu.

Choć personalizacja doświadczeń w gamingu już teraz stoi na wysokim poziomie, cały czas wprowadzanych jest wiele udoskonaleń, które mają za zadanie wnieść ją na jeszcze wyższy level. Jedną z najbardziej ekscytujących innowacji w tym obszarze jest integracja danych biometrycznych z systemami sztucznej inteligencji, aby zapewnić graczom spersonalizowane rekomendacje. Dzięki tej technologii gracze mogą nie tylko liczyć na dostosowany gameplay, ale także na ogólną satysfakcję.

Rozwój biometrycznych informacji zwrotnych w grach

Biometryczny feedback w gamingu jest coraz bardziej rozwinięty i odgrywa coraz istotniejszą rolę, jeśli chodzi o personalizację gry. To zagadnienie odnosi się do zgromadzonych danych na temat gracza, do dokładnie jego fizjologicznych reakcji, takich jak:

  • tętno,
  • mimika twarzy,
  • przewodnictwo skóry,
  • aktywność mózgu.

Nasuwa się pytanie, po co deweloperom i innym firmom z branży growej informacje o mimice twarzy gracza? A no po to, bo są to niezwykle cenne informacje, dzięki którym można uzyskać podgląd na to, jak gracze reagują – fizycznie i emocjonalnie – na różne skrajne sytuacje w grze, takie jak złożone łamigłówkami i czy moment, gdy trzeba w kilka sekund podjąć kluczową decyzję w grze o wysoką stawkę.

Jeszcze jakiś czas temu uzyskanie dostępu do takich danych wydawało się abstrakcję. Dziś jednak nie jest to wcale takie trudne. Wszystko ze względu na postęp technologiczny i pojawienie się takich rozwiązań jak zestawy VR czy specjalistyczne akcesoria gamingowe. Dzięki tym rozwiązaniom można zbierać biometryczne dane w sposób dokładny i nieinwazyjny. Najlepszym przykładem są smartwatche, które pozwalają w prosty sposób śledzić tętno i temperaturę skóry.

Sztuczna inteligencja i analiza danych biometrycznych

Zebranie cennych danych biometrycznych to istotna rzecz, jednak aby skutecznie je wykorzystać, trzeba je solidnie przeanalizować i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Na szczęście dziś nie musi się tym zajmować człowiek. Mamy bowiem dostępne narzędzia sztucznej inteligencji, które mogą analizować wielkie i złożone dane biometryczne graczy, a wszystko to w czasie rzeczywistym.

Branża gier wykorzystuje obecnie zaawansowane algorytmy AI i uczenia maszynowego, aby w otrzymanym biometrycznym feedbacku identyfikować wszelkie wzorce i korelować je z zachowaniami w takie gry. Dzięki temu, że wiadomo, jak dokładnie gracze reagują na rozgrywkę i różne scenariusze, sztuczna inteligencja może dostosować elementy gry, takie jak dynamika, trudność czy treści. Jeśli na przykład walka z bossem powoduje gwałtowny wzrost tętna gracza, algorytm AI może dostosować rozgrywkę, zmieniając nieco jej tempo. I odwrotnie, gdy gracz się nudzi, może nastąpić nagle jakiś nieoczekiwany zwrot akcji zainicjowany przez AI.

Sztuczna inteligencja sprawdza się też perfekcyjnie, jeśli chodzi o analizę i „uczenie się” zachowań graczy w kontekście długoterminowej rozgrywki. Dajmy na to, że lubię rozwiązywać łamigłówki i bezpośrednią walkę, a nudzi mnie eksploracja i zwiedzanie świata gry. W takiej sytuacji sztuczna inteligencja może rozpoznać ten wzorzec i na Steamie albo na innej platformie z grami w przyszłości będę otrzymywać rekomendacje związane z łamigłówkami i grami, gdzie jest dużo walki. Dzięki temu nie tylko otrzymam sugestię gry, która sprawia mi najwięcej przyjemności, ale też sprawi to, że zostanę dłużej – na platformie i w grze – bo otrzymałem treści dostosowane do moich preferencji.

Spersonalizowane rekomendacje dla graczy

Docieramy do punktu kulminacyjnego tego artykułu, czyli do faktu, że systemy AI stworzone w celu personalizacji rozgrywki w połączeniu z danymi biometrycznymi pozwalają zapewnić wyższy poziom personalizacji niż kiedykolwiek dotąd. Tradycyjne silniki rekomendacji nie mają zupełnie „podjazdu” do tego rozwiązania. Opierają się one bowiem wyłącznie na profilach użytkowników, określonych preferencjach i historycznych danych, co nie oddaje pełnego spektrum preferencji graczy, zwłaszcza kiedy z czasem ewoluują.

Dzięki integracji danych biometrycznych, innowacyjne silniki rekomendacji bazujące na AI mogą oferować całkowicie spersonalizowane rekomendacje w czasie rzeczywistym, które są oparte na emocjach. Tego typu rekomendacje wykraczają poza proste sugerowanie konkretnych tytułów lub trybów gry. Tutaj gracze otrzymuje coś więcej. Może to być nawet dostosowanie mechaniki gry, na przykład pod względem trudności. Mogą to być również systemy podpowiedzi lub dynamiczne elementy w fabule, które będą się dostosowywały to aktualnego stanu fizycznego i psychicznego gracza.